Niestety każdego z nas może spotkać nieprzewidywane zdarzenie podczas urlopu za granicą czy też wypadek nie z naszej winy na drodze. Jeśli mamy wykupioną dodatkową polisę z pakietem Assistance to nie będzie problemu ani z leczeniem, ani z transportem medycznym do Polski. Co zrobić, kiedy nie mamy takiej polisy lub mamy tylko kartę EKUZ?

Transport medyczny

Do kraju można wrócić z wieloma urazami na przykład złamanymi kończynami, po wylewie lub udarze kiedy pacjent jest już stabilny, po wypadkach samochodowych gdzie doszło do uszkodzeń wewnętrznych, ale pacjent jest stabilny.

Transport medyczny odbywa się ambulansem, w którym oprócz pacjenta znajdują się 1-2 ratowników w zależności od choroby pacjenta i oczywiście kierowca. Taką usługę można zamówić w wielu firmach międzynarodowych. Jednak zawsze trzeba sprawdzić opinie o firmie i certyfikaty, które pozwalają jej na świadczenie takich usług. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu czy samochód jak i sam kierowca mają ważne ubezpieczenie.

Niestety koszty mogą być wysokie. Zwykle koszt transportu rozliczany jest za przejechany kilometr. Przykładowo ambulans z lekarzem z Austrii do Polski średnio kosztuje 9 tysięcy złotych. Może okazać się, że jest to o wiele taniej niż doba w lokalnym szpitalu.

Czy warto korzystać z transportu na koszt NFZ?

Transport medyczny chorego z zagranicy nie jest tani, dlatego osoby ubezpieczone i korzystające z NFZ mogą chcieć spróbować najpierw załatwić transport właśnie przez NFZ.

Procedura jest skomplikowana, ponieważ trzeba najpierw złożyć wniosek wraz z dokumentacją sporządzoną przez szpital, w którym leży osoba, którą chcemy przetransportować do Polski. Ważne jest, aby uwzględnić dalszy kosztorys leczenia, prawdopodobny zakres i czas leczenia oraz aktualne rozpoznanie kliniczne. Oczywiście cała dokumentacja musi być przetłumaczona na język polski przez tłumacza przysięgłego.

A co na to NFZ? Oddział Wojewódzki, do którego składamy wniosek ma 5 dni roboczych na jego rozpatrzenie i to dyrektor decyduje czy zgodzić się na pokrycie kosztów transportu. Jednak po pierwsze samo załatwienie formalności może być bardzo kosztowne i długie, więc taniej i szybciej będzie skorzystać z transportu prywatnego.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sixteen − 5 =