Wieże chłodnicze, stosowane powszechnie w zaawansowanych systemach klimatyzacyjnych, mają za zadanie wspomagać chłodzenie czynnika chłodzącego w urządzeniach, poprawiać wydajność klimatyzacji oraz przetwarzać nadmiar wytwarzanego ciepła. Są to zatem urządzenia, które wpływają na zwiększenie oszczędności działania systemów klimatyzacyjnych oraz wpływają na ochronę naszego środowiska, jak i klimatu.

Oczywiście ze względu na zróżnicowane przeznaczenie oraz rodzaje instalacji klimatyzacyjnych, spotykamy się również z różnymi rodzajami wież chłodniczych oraz sposobem ich działania. Generalnie rzecz ujmując, wieże chłodnicze pozwalają na chłodzenie wody i powietrza, odprowadzając nadmiaru ciepła przy jednoczesnym uzyskiwaniu, temperatury wody wyjściowej podobnej do temperatury mokrego termometru.

Co ciekawe, działanie wież jest bardzo proste, gdyż w urządzeniach wykorzystuje się naturalne procesy występujące w przyrodzie (parowanie, skraplanie) oraz po prostu wodę jako czynnik chłodzący. Wieże chłodnicze można zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: do zastosowania przemysłowego i do klimatyzacji. Ten podział ma wpływ na wielkość i wydajność urządzeń oraz możliwość przerobową, która w przemyśle musi być naturalnie znacznie większa niż w instalacjach klimatyzacyjnych. Wieże możemy też podzielić ze względu na sposób przepływu wody i wymiany temperatur na otwarte, zamknięte, wieże hybrydowe oraz naturalnie systemy mieszane. Ten podział dotyczy mechanizmu działania wieży, sposobu przepływu wody. Ostatnim kryterium podziału może być materiał wykonania. I tak wyróżniamy urządzenia z obudową drewnianą, ze stali nierdzewnej, poliestrową, drewniano-stalową, betonową.

Wszystkie powyższe podziały wpływają na wyodrębnienie dużej ilości różnych typów wież chłodniczych. Dzięki temu możemy dopasować urządzenie do konkretnych instalacji i systemów. Wieże chłodnicze są niezwykle potrzebne w dzisiejszych świecie, wiec wydaje się że już niedługo zaczną pojawiać się nowe ich rodzaje, jako że projektanci prześcigają się z nowościami technologicznymi w tej branży.Jak instaluje się wieże chłodnicze? Zobacz tu.

Kategorie: Technologia