Już od bardzo wielu lat zaprzestano tylko tworzenia podłogi. Teraz stosowane są różnego rodzaju środki ochrony podłóg, jak np. pokrywanie ich panelami, różnego rodzaju posadzkami i dywanami. Bardzo specyficznym rodzajem są jednak posadzki przemysłowe, które są wykonywane z zupełnie inny sposób niż te przeznaczone do użytku domowego.

Posadzki stosowane w przemyśle maja bardzo ciężkie zadanie. Muszą one wytrzymywać bardzo wysokie obciążenia i być odporne na czynniki pochodzące z zewnątrz (głównie przed pyleniem i wsiąkaniem wody). Posadzek takich są ponad 4 rodzaje, a każda z nich ma nieco odmienne właściwości od pozostałych i stosowana jest głównie w innej gałęzi przemysłu. Ponadto powinny one być anty-poślizgowe i być stosunkowo cienkie i elastyczne. Bardzo ważne jest tez to, aby posiadały one jak najmniej spoin, które mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka wypadku w takim miejscu. W przemyśle takim jak elektryczny nie bez znaczenia jest też budowa takiej posadzki, a dokładniej jest elementy, które są w stanie odprowadzać ładunki elektryczne.

Obecnie posadzki takie z przeznaczeniem do miejsc przemysłowych wykonywane są z żelbetony oraz betony. Oczywiście nie są one niczym nie pokrywane, lecz jako warstwa ochronna stosowane są okładziny, najczęściej z powłok pochodzących z żywic chemoodpornych, co przyczynia się do poprawienia bezpieczeństwa pracowników i znacząco poprawia estetykę posadzki.