Kupowanie lokum w Krakowie jest bardzo trudne, mimo że paradoksalnie na rynku nieruchomości znajduje się mnóstwo mieszkań na sprzedaż. Duże polskie miasta stawiają bowiem przed potencjalnymi kupcami wiele przeszkód i wątpliwości.

Domek w Krakowie/W Krakowie oczywiście pierwszą problematyczną kwestią jest cena mieszkań na sprzedaż. Są one stosunkowo drogie, mimo że w 2013 zanotowano spadek cen nieruchomości, zarówno mieszkań deweloperskich jak i spółdzielczych. Oczywiście decydując się na życie w takim miejscu jak Kraków musimy być świadomi, że wydatki są tu wyższe, a na ceny nieruchomości bez wątpienia ma również wpływ status miasta, jego niezwykła atmosfera i artystyczny charakter.

Istnieje jednak kilka możliwości poradzenia sobie z niebotycznymi cenami mieszkań. Najprostszym rozwiązaniem jest kredyt, ale to oznacza lata spłacania rat. Niektórzy deweloperzy oferują promocje i zniżki w konkretnych inwestycjach. Takie udogodnienia są na przykład oferowane w nowych nieruchomościach na zatłoczonej ulicy Kazimierza Wielkiego. Inne firmy wychodzą z szansą odroczenia kredytu, czy też opcji wynajmij – kup, która pozwala najpierw wynajmować mieszkanie, które po pewnym czasie kupimy. W Krakowie niestety nie funkcjonuje już programRodzina na swoim, ale i tak możemy znaleźć różne rozwiązania wspomagające nas finansowo podczas zakupu mieszkania. Kolejny problem to lokalizacja.

I znowu – mieszkań na sprzedaż na rynku jest dużo, tylko które miejsce wybrać? Modne Mydlniki, rozwijający się Ruczaj, piękne Centrum, tańszą Hutę? Nasza decyzja zależeć będzie od tego, gdzie pracujemy, czy możemy dojeżdżać, czy mamy dzieci i mieszkanie oferuje dla nich odpowiednie zaplecze w okolicy, czy zależy nam na nowoczesności, bezpieczeństwie, spokoju. Pod tym kątem musimy przeanalizować każdą lokalizację w Krakowie. Jak widać, decyzja o zakupie lokum w pięknym Krakowie wcale nie jest łatwa. I mimo, że na rynku dostępnych jest mnóstwo mieszkań na sprzedaż, rada dotycząca zakupu jest jedna – zachowaj spokój, rozwagę i dokładnie przemyśl swoją decyzję.