Gruzja – ten czarnomorski kraj staje się coraz popularniejszym celem turystycznych wypraw, choć jeszcze niedawno kojarzył się jedynie z wojną i zniszczeniami. To ojczyzna winorośli, górzysta kraina pełna malowniczych miasteczek i starożytnych kościołów, które wyglądają zupełnie tak, jak półtora tysiąca lat temu. Kraj idealnie nadaje się na górskie wędrówki, piesze lub rowerowe, a amatorzy mocniejszych wrażeń mogą się tu świetnie bawić podczas spływów raftingowych. Dzięki odpowiednio długiemu sezonowi, od końca marca do końca października, każdy może znaleźć odpowiedni moment dla siebie.

Zimą gruzińskie góry zamieniają się w raj dla narciarzy. Bakuriani i Gudauri – największe kurorty narciarskie w kraju – całą zimę czekają na spragnionych białego szaleństwa gości. Oczywiście Gruzja to nie tylko Morze Czarne, wysokie góry, piesze wycieczki i sporty ekstremalne. To również duże miasta z ich wąskimi uliczkami, kolorowymi pachnącymi targami, które przypominają tureckie lub arabskie bazary. To eleganckie restauracje oraz małe, przytulne knajpki ze smacznym i świeżym, wspaniałym jedzeniem. Pozostaje oczywiście pytanie, gdzie się w Gruzji zatrzymać. Poszukiwania na miejscu może znacznie utrudnić bariera językowa (w tym także odmienny alfabet), dlatego warto rozeznać się w sytuacji jeszcze przed wyjazdem z kraju.

Jeśli planowany wyjazd obejmuje zatrzymanie się w dużym mieście, np. Tibilisi – stolicy kraju, można skorzystać z kilku możliwości. Do dyspozycji turystów pozostają hotele, hostele Gruzja, apartamenty do wynajęcia czy prywatne kwatery. Oczywiście duże hotele o wysokim standardzie, z pełną obsługą to opcja dla wymagających podróżnych. Ale dość ciekawą alternatywą dla nich okażą się apartamenty dla turystów – przygotowane zwykle dla czterech-pięciu osób, gwarantują niezależność i prywatność. Są wygodnym rozwiązaniem zarówno dla rodziny z dziećmi, jak i dla grupki przyjaciół, która zdecydowała się na wspólny wyjazd. Ceny w tym przypadku również nie stanowią poważnej bariery, w zależności od pory roku i sezonu można znaleźć zakwaterowanie w centrum miasta od 60-70 zł za osobodzień.

Gruzja jest idealną propozycją na wakacje – ciepłe morze, dobre wino i przepiękne widoki, zapewniają niesamowite wrażenia. Wystarczy pojechać.