Masaż jest szeroko stosowaną techniką fizjoterapeutyczną; mnogość jego odmian i technik pozwala go dostosować do bardzo wielu chorób. O bogactwie tej metody lecznictwa niech świadczy krótki opis tylko jednej z jego technik i bogactwa metod, jakie ona stosuje. Mowa o masażu tajskim. Kursy fizjoterapii są od tego, by nauczyć nas podstawowych rzeczy.

Dwa słowa o historii

Za twórcę masażu tajskiego uznawany jest Shivago Komarpaj, żyjący około 500 roku p.n.e. lekarz buddy. Jest to jednak tylko legenda; masaż tajski jest mieszanką wpływu masażu chińskiego i indyjskiego z miejscowymi szkołami, które aż do XIX wieku funkcjonowały na Syjamie w bardzo różnorodny sposób. Dopiero wtedy doszło do usystematyzowania ogólnych zasad. Jednak nawet obecnie mogą występować spore różnice w zależności od pochodzenia masażystów i szkoły, w której pobierali oni nauki.

Rodzaje masażu tajskiego

Masaż tajski nie ogranicza się do wykorzystania tylko jednej techniki, jest właściwie połączeniem elementów pasywnej jogi, refleksologii, ćwiczeń rozciągających i akupresury. Pełna sesja terapeutyczna trwa przynajmniej dwie godziny, obejmuje rozciąganie i naciskanie zgodnie z zasadami akupresury całego organizmu. Podczas sesji wykorzystywane jest pięć podstawowych postaw pasywnej jogi (zwanej czasem joga dla leniwych).

Dodatkowo wykonywany jest masaż olejkowy. Do jego przeprowadzenia wykorzystywane są różnego rodzaju olejki aromatyczne, m.in. z drzewa sandałowego i różanego, palisandrowy, lawendowy, miętowy i ylang ylang. Łączy on w sobie typowe techniki akupresury z filozofią arjuwedyjską; polecany jest zwłaszcza na wzmocnienie układu odpornościowego i nerwowego.

Masaż może być wykonywany również za pomocą stempli ziołowych. Są to małe, bawełniane torebki, zawierające mieszaninę ziół takich jak kurkuma, trawa cytrynowa, imbir lekarki, cynamonowiec czy liście eukaliptusa. Stemple przed masażem są podgrzewane, a następnie wcierane w ciało. Poprawia to przemianę materii, działa przeciwbólowo i odprężająco

Refleksologia

Osobnym elementem tajskiego masażu jest refleksologii, czyli masaż stóp. Według dalekowschodniej tradycji odpowiednie uciskanie konkretnych partii podbicia stóp może wpłynąć korzystnie na konkretne partie całego organizmu. Poza tym działa odprężająco i usuwa uczucie „ciężkich nóg”.

masaż kraków