Zdrowy pies to pies szczęśliwy, natomiast odpowiednie odżywianie jest podstawą zdrowia. Absolutnie nie jest najważniejsza ilość – bardzo istotne jest również to, co znajduje się w misce. Na rynku istnieje cała masa gotowych produktów dla psów, nie zawsze jednak są one tak dobre dla naszych pupili, jak twierdzą ich producenci. Warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, dotyczącymi odpowiedniego żywienia psów. Wtedy nawet jeśli wybierzemy suchą karmę, będzie to świadomy wybór, poprzedzony wnikliwą analizą jej składu. Karma powinna być pełnowartościowa i przeznaczona dla odpowiedniego wieku. Można ją również polać niewielką ilością oleju z winogron lub rzepakowego, co sprawi, że pies chętniej ją zje, a także będzie miał zdrową i błyszczącą sierść.
Podstawowym składnikiem jadłospisu każdego psa jest mięso. Sprawa na pozór oczywista. Ważna jest jednak jego ilość i sposób podania. Psy, które zażywają mniej ruchu, bądź mają chorą wątrobę. Mięso jest dla psa podstawowym źródłem białka i fosforu. Białko pochodzenia zwierzęcego jest najłatwiej przyswajane. Szczególnie potrzebują go suki w ciąży i karmiące, psom pracujące i sportowe a także rosnące szczenięta. Wszystkim jednak psom bez wyjątku potrzebne jest do budowy i rozwoju mięśni. Istnieje kilka możliwości, w jaki sposób dostarczyć mięsa psu: może być surowe, gotowane lub w suchej karmie, należy jednak sprawdzić jaki procent mięsa naprawdę ona zawiera.
Kolejnym ważnym elementem psiej diety są kości, jednak należy uważać na kości gotowane, zwłaszcza kurcząt, gdyż mogą łamać się na ostre igły. Warzywa i owoce są idealnym źródłem witamin i minerałów. Istnieją jednak wyjątki, o których należy pamiętać (nie należy podawać psu winogron, cebuli, czosnku, surowych ziemniaków, kapusty i fasoli). Psom nie służą też oczywiście słodycze, które są źródłem problemów zębów. Wybór odpowiedniej techniki żywienia psa to bardzo ważna decyzja, ale należy tylko do nas. Nie zapominajmy o tych kilku regułach a także miejmy na uwadze, że niektóre rasy lub psy chore i alergiczne wymagają specjalnego odżywiania.