Choroba alkoholowa dotyczy osób o różnorodnym statusie społecznym. Do alkoholików możemy zaliczyć zarówno niewykwalifikowanych pracowników fizycznych, jak i również lekarzy, prawników i nauczycieli. Jak się okazuje choroba ta nie oszczędza nikogo, a wpada się w nią zupełnie niewinnie, jak bywa to w przypadku każdego rodzaju uzależnienia.

Po alkohol z reguły sięga się w celu rozładowania napięcia związanego ze stresem w życiu codziennym, jak i również po to, aby poprawić sobie humor. Tyle o ile picie alkoholu raz na jakiś czas jest absolutnie niegroźne, o tyle systematyczne jego spożywanie nawet w niewielkich ilościach można traktować jako oznaki alkoholizmu.

Jak zatem poznać, że ktoś jest uzależniony od alkoholu?

Poniżej przedstawiamy 5 podstawowych objawów alkoholizmu:

1. Głód alkoholowy: alkoholik odczuwa silną potrzebę sięgnięcia po alkohol, a jej niezaspokojenie powoduje u niego fizyczny ból.

2. Zespół abstynencji: są to objawy, które towarzyszą przerwaniu picia alkoholu. Zaliczyć do nich można między innymi: drżenie ciała nudności, wymioty, poty, nadwrażliwość na dźwięki, jak i również lęki.

3. Upośledzenie kontroli: alkoholik nie potrafi kontrolować spożywania alkoholu. Nawet w przypadku skrajnego upojenia alkoholowego nie jest w stanie przerwać.

4. Zwiększona tolerancja na alkohol: uzależniony musi dostarczać do organizmu coraz większe dawki alkoholu, aby każdorazowo móc osiągnąć poprzedni stan.

5. Koncentracja życia wokół alkoholu: osoba uzależniona wciąż myśli o tym, w jaki sposób zdobyć alkohol. Bardzo często cierpią na tym inne obowiązki.

Powyżej przedstawione objawy dają stuprocentową pewność, że osoba która ich doświadcza cierpi na chorobę alkoholową. W takiej sytuacji koniecznym jest udanie się na terapię i leczenie alkoholizmu, najlepiej w zamkniętym ośrodku. Ważnym jest jednak, aby dana osoba sama zrozumiała, że ma problem z alkoholem i chciała się leczyć. W sytuacji, kiedy problem zauważają wszyscy oprócz alkoholika, warto go pozostawić na jakiś czas samego. Jest to niewątpliwie trudne, ale tylko w ten sposób można mu pomóc.

Jeżeli zauważasz u siebie lub u kogoś ze swoich bliskich jeden lub więcej z wymienionych objawów warto skontaktować się z profesjonalnym ośrodkiem terapeutycznym specjalizującym się w leczeniu alkoholizmu – Klinika Kuźnia.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × three =